העקב כואב? אולי יש לכם דורבן

כאב חד בעקב המונע מכם הליכה יכול להיגרם מזיז גרמי הנקרא דורבן. ברגע שאיתרתם את הבעיה, יש דרך להקל עליה

כפות הרגליים שלנו, שמחזיקות אותנו יציבים, בנויות מכמות עצומה של עצמות וחלקים שפגיעה קטנה בהם עלולה לגרום לכאבים עזים ולפגיעה ביכולת ההליכה שלנו. אחת הפגיעות המכאיבות היא דורבן.

מה זה דורבן?

בכדי להבין מה זה דורבן, יש להבין את המכניקה של הדריכה בכף הרגל.
בכף הרגל יש הרבה מאד עצמות התחומות על ידי עצם העקב מצד אחד, והקשת הרוחבית הבנויה מחמש עצמות והאצבעות היוצאות ממנה מהצד השני. נקודות המגע של כף הרגל עם הרצפה נמצאות מתחת לעצמות אלו ולכן מתחתן יש גם כריות רכות להגנה.

בין אותן עצמות ישנן קשתות: בין עצם העקב לקשת הרוחבית ישנה הקשת האורכית וכך בקשת הרוחבית. המבנה הקשתי מוחזק על ידי גידים, שהם מעין חבלים, המקשרים בין העצמות. התפקיד הנוסף של הגידים הוא לתת גמישות ותנועתיות בתוך הקשתות. ישנם מצבים, בעיקר לבעלי הקשת האורכית הגבוהה, שהגידים בה מקוצרים ולכן הם כמעט נטולי גמישות.

אנו מתחילים הליכה בדריכה על עצם העקב, וככל שאנו מתקדמים לחץ הדריכה נע קדימה ועובר לקשת הרוחבית והאצבעות. מכאן שמשקל גופנו פלוס התנופה שווה מסה, עוברים דרך הקשת הרוחבית לרצפה. במצב בו הגידים מקוצרים וללא גמישות הגוף, הסיבים של הגיד רוצים להתנתק מחיבורם מעצם העקב ולכן הגוף בונה מעין ״זיז״ גרמי מעצם העקב לתוך הגיד, הזיז הזה הוא הדורבן.

הדורבן כואב משום שאנו דורכים על חלק גרמי הבולט מעצם העקב, ומכוון שהזיז הוא חד אנו מרגישים כאב עז, במיוחד בתחילת הליכה לאחר מנוחה, כאב שמתעמעם עם ההליכה והופך לנסבל.

הטיפול בדורבן

כדי להקל על כאבי הדורבן, ולמעשה על הלחץ בעקב, יש להשתמש במדרסים מותאמים אישית.

בנוסף, יש מספר טיפולים שמנסים לבטל את קיום הזיז:

- גלי הלם - מנסים לרסק את הזיז דרך יצירת גלי לחץ ללא חדירה לגוף.
- זריקות קורטיזון - חומר שמרכך את הזיז הגרמי.
- כניסה בעזרת מחט - המחט מנסה לקטום את הזיז.
- ניתוח.

את הטיפול המתאים בדורבן יש לבחור ביחד עם הרופא המטפל, והעיקר שתזכרו שלא משנה כיצד אתם מטפלים בדורבן שלכם - אינכם חייבים לחיות עם הכאב!