כאבי שרירים אחרי אימון - להמשיך או להפסיק?

כל מי שנוהג להתאמן באופן קבוע מכיר אותם– כאבי שרירים מגיעים לפעמים בהפתעה ובעוצמה משתנה. חשוב לזהות את סוג הכאב ולדעת איך לטפל בו, כדי לא לפגוע בשגרת האימונים ובמוטיבציה

כאבי שרירים המופיעים כיום עד שלושה ימים לאחר אימון ו/או כאבים תוך כדי אימון התנגדות (משקולות, מכונות כוח, משקל גוף וכדומה), הינם שכיחים בקרב מתאמנים הפוקדים את חדר הכושר או מבצעים תרגילים שונים בסטודיו או בבית באופן קבוע. לעתים כאבי השרירים הם אלו שגורמים למתאמנים מסוימים להעריך את האימון, ולאחרים הם גורמים סבל פיזי שמערר את יכולת ההתמדה שלהם באימונים.

 

כואב אבל תמשיך:

כאבים הם מעין מנגנון הגנה של הגוף ויש סיבות להופעתם. הדבר כמובן תלוי בסוג הכאב, משכו, סוג האימון המתבצע ועוד.

כאשר מדובר בכאבי שרירים כתוצאה מאימון משקולות ישנם שני סוגי כאבים עיקריים:


- כאבי שרירים הנובעים כתוצאה ממתח של שרירי הגוף כולו, או ממפרק בודד ומופיעים במהלך האימון עד מספר שעות לאחריו. מקורם של כאבי שרירים אלו עלול להיות קשור בשריר, גיד, רצועה וכדומה. אם הכאב נוטה להופיע בעת ביצוע התרגיל/ים באותו מפרק וכן באותו מנח גוף, מומלץ להתייעץ ברופא אורטופד, פיזיותרפיסט או מומחה אחר בנושא. בכל מקרה, לרוב כאבים אלה יחלפו זמן לא רב לאחר סיום האימון. במידה שלא, ניתן להקל עליהם באמצעות הנחת שקית קרח מעל האזור הכואב. יחד עם זאת, אם באימון הבא, הכאבים חוזרים על עצמם, מומלץ שלא לבצע זמנית את אותו תרגיל.
- כאבי שרירים המופיעים כ-24 שעות לאחר סיום האימון. כאבי שרירים אלו מאופיינים בנפיחות וביכולת תנועה מוגבלת, והם ייעלמו עד 3-4 ימים מתום האימון.

 

לשחרר את הכאב :

יש לזכור כי ככל שאתם מיומנים יותר בפעילות גופנית, כך תחושו פחות בכאבי שרירים.
ממחקרים רבים מצביעים על כך שניתן להפחית את עוצמת כאבי שרירים באמצעות חימום טרם הפעילות הגופנית.


החימום צריך לשלב תנועות דומות לפעילות הצפויה, עם כיווצים קלים בהם השריר פועל תוך כדי התכווצות (זהו הכיווץ הנפוץ באימון המשקולות).


הקפידו לבצע פעילות קלה יחסית והרפיה לאחר האימון, גם אם אתם חשים כאבים, אלו יביאו להקלה בהם. בכל מקרה, הדרגתיות באימון חשובה ומקלה על הכאבים הצפויים בעקבותיו.


כאבי שרירים הם במקרים רבים חלק מתופעות הנוצרות בעת אימונים וצריך להתמודד איתם ולקחת אותם בחשבון, ולא להפסיק להתאמן בגללם.


אם תקפידו על בנייה הדרגתית של האימון ותשומת לב למקור הכאב ומשך הזמן שלו, תוכלו לבצע את האימונים ללא פגיעה במערכת השרירים וכמובן – ללא כאבי שרירים.