עצלן? חוסר פעילות גופנית עשוי להרוג אותך

כחלק מסדרת מאמרים בנושא חשיבות הפעילות הגופנית לבריאות, פרסמה קבוצת מחקר מאמר החושף את הסכנה הבריאותית הממשית שבחוסר פעילות גופנית. המסקנה: אחד מכל עשרה מקרי תמותה נובע מחוסר-פעילות גופנית

כתב העת הרפואי היוקרתי Lancet מעלה על נס את נושא חשיבות הפעילות הגופנית לבריאות. במסגרת מחקרים ומאמרים שפורסמו בנושא, נמצא כי חוסר פעילות גופנית אחראי ל-6% מהנטל של מחלות לב ו-7% מהנטל של סוכרת מסוג 2. קרוב ל-10% מכלל מקרי התמותה המוקדמת ברחבי העולם, או למעלה מ-5.3 מיליון מקרי תמותה בשנת 2008. בנוסף, מדווחת קבוצת המחקר כי מקרה אחד מכל עשרה של סרטן המעי הגס וסרטן השד מיוחסים להיעדר פעילות גופנית. למעשה, על פי תוצאות אלו, חוסר פעילות גופנית בעצם הורג יותר אנשים מעישון.


ד"ר איי-מין לי, אשר הוביל את המחקר אמר כי "חשוב להבדיל בין פעילות גופנית לבין ספורט. אנשים חושבים כי עליהם לרוץ, לשחק טניס או לעסוק בפעילות גופנית בעצמה גבוהה על מנת ליהנות מההטבות של פעילות גופנית, אבל זה לא נכון. אנחנו יודעים היום כי אפילו פעילות גופנית מתונה כמו ללכת לעבודה, להוציא את הכלב לטיול או לשחק עם הנכדים יכולה לספק הטבות בריאותיות ממשיות".


בניסיון לכמת את ההשפעה של חוסר פעילות גופנית על מגוון מחלות כרוניות אשר סומנו על ידי האו"ם כגורמים המהווים איום לבריאות העולמית (בהן מחלת לב כלילית, סוכרת מסוג 2, סרטן שד וסרטן מעי גס), חישבו החוקרים את שיעור PAF (Population Attributable Fraction) להערכת הסיכון לפי מדינה והסיכון הגלובאלי. חוסר פעילות גופנית הוגדר כרמת פעילות שנקבעה כלא-מספקת לפי ארגון הבריאות העולמי.
על פי לי, אם כל האנשים הלא פעילים בעולם, יחלו לעסוק בפעילות גופנית מתונה בלבד, הם יוכלו להוסיף כמעט שנה לתוחלת החיים הממוצעת.


גם ילדים לא פעילים מספיק - למעלה מ-80% מהילדים אינם מקפידים על פעילות גופנית מספקת. בעוד 41.1% מכלל המבוגרים לא מבצעים פעילות גופנית מספקת, התואמת את הנחיות ארגון הבריאות העולמי, אצל מתבגרים המצב גרוע הרבה יותר. למעלה מ-80% מהילדים בגילאי 13-15 אינם מגיעים לרף ההמלצה על 60 דקות של פעילות מתונה עד מאומצת ביום. עוד נמצא כי בנות עוסקות בפעילות גופנית פחות מאשר בנים, וכי במדינות המאופיינות בהכנסה גבוהה, נמדד שיעור גבוה יותר של חוסר פעילות גופנית, בהשוואה למדינות בעלות הכנסה נמוכה.


כאשר בבריטניה – אשר אירחה לאחרונה את המשחקים האולימפיים, 63% מהאוכלוסייה אינם פעילים גופנית.