חולי סוכרת? כדאי שתתחסנו נגד שפעת

קושי לשלוט ברמות הסוכר בדם, נטייה להתייבשות וסכנה להתדרדרות פיזית הם חלק מהסכנות הטמונות במחלת השפעת עבור חולי סוכרת

הידעתם?


מחקרים מראים כי חולי סוכרת, הן סוכרת מסוג 1 והן סוכרת מסוג 2, החולים בשפעת, סובלים בדרך כלל מתסמינים חמורים יותר ולאורך זמן ממושך יותר. כלומר, לא רק שהשפעת נשארת אצלם בגוף תקופה ארוכה יותר, הסיכון שלהם ללקות בסיבוכים של המחלה ולהתאשפז, גבוהים יותר מאשר אצל אנשים בריאים, שאינם חולים בסוכרת.

חשוב לציין כי נתונים אלו נכונים בעיקר ביחס למטופלים הסובלים מסיבוכי סוכרת, דוגמת מחלת לב או מחלת כליות.

כאשר חולה סוכרת לוקה בשפעת, הגוף עלול להיכנס לסטרס (עקה) וקשה יותר לשלוט ברמות הסוכר בדם. כאשר רמת הסוכר בדם עולה (במיוחד מעל 200 מ"ג/דצ"ל), יעילותם של תאי החיסון נפגמת וכתוצאה מכך עלולות להיווצר חריגות בתפקוד החיסוני.

במקרים כאלה, ישנם מטופלים הזקוקים להגדלת מינון האינסולין, ואילו חולים שאינם מטופלים באינסולין צריכים לעתים לעשות בו שימוש באופן זמני, או לחלופין, להעלות את מינון התרופות הפומיות על מנת להחזיר את השליטה והאיזון ברמות הסוכר בדם.

נתון נוסף מצביע על כך שהסוכרת מגבירה את הנטייה להתייבשות בזמן מחלת השפעת, דבר שעלול גם הוא להפר את האיזון ברמות הסוכר בדם ולהוביל להתדרדרות פיזית.

כיום קיימות ראיות המעידות על כך שחולי סוכרת הם בדרך כלל בעלי תגובות חיסוניות המתאימות לחיסון נגד שפעת, כך שעומדת בפניהם האפשרות להתחסן ולהפחית את הסיכוי לסיבוכי שפעת, אשפוז בבתי חולים בעת מגפת השפעת וכדומה. מסיבות אלו ואחרות שנמנו כאן, מומלץ לסובלים ממחלת הסוכרת להתחסן מפני שפעת ולהגן על עצמם מסיבוכים מיותרים.