חיסון נגד שפעת בזמן הריון– למה, כמה ומתי?

למרות ששפעת נחשבת למחלה קלה שלרוב עוברת בלי סיבוכים, בתקופת ההריון היא עשויה להעמיד אותך בסכנה. חיסון נגד שפעת עשוי לחסוך ממך ומהעובר סיבוכים מיותרים.

ההריון היא תקופה של שינויים רבים עבור גוף האשה. מעבר לעובר שגדל בתוכו, במהלך ההיריון מתרחשים שינויים בפעילות המערכת החיסונית, הלב והריאות. אם לפני ההתעברות גוף האשה התמודד עם סוגי התקררות, וירוסים ושפעות בקלות יחסית וללא טיפול מיוחד, בתקופת ההריון השינויים שעובר הגוף מגבירים את הסיכון לחלות בשפעת קשה יותר, הדורשת אשפוז ואף עלולה להוביל לתמותה. נשים הרות הלוקות בשפעת נמצאות תחת סיכון מוגבר ללידה מוקדמת.


האם החיסון טוב גם לתינוק?


בהחלט.בחודשים הראשונים לאחר לידתו, מערכת החיסון בגוף התינוק אינה מפותחת והוא תלוי במידה רבה בנוגדנים שקיבל מהאם במהלך ההיריון. כאשר האם מתחסנת כנגד שפעת, נוצרים בגופה נוגדנים המועברים לעובר ומגנים עליו במשך מחצית השנה הראשונה לחייו. חיסון נגד שפעת מפחית בכ-40% את הסיכון של התינוק לחלות בה ואף להתאשפז עקב כך.


סוג החיסון המומלץ הינו של הנגיף המומת הניתן בזריקה ולא של הנגיף המוחלש הניתן בתרסיס אף. החיסון מגן על האם והעובר בתקופת ההריון ובנוסף מספק לתינוק נוגדנים שיגנו עליו לאחר הלידה.


חשוב לדעת: החיסון עצמו אינו פוטר מנקיטת אמצעי זהירות אחרים, כמו שטיפת ידיים, התרחקות מילדים או אנשים החולים בשפעת והימנעות במידת האפשר משהייה בחללים סגורים עם הרבה אנשים.


מתי כדאי להתחסן?
הזמן הטוב להתחסן הוא לפני תחילת עונת השפעת, מתחילת חודש אוקטובר. את החיסון לשפעת מייצרים מדי שנה בהתאם לתחזית השנתית של הנגיף הצפוי להתפרץ. התחזית מבוססת בעיקרה על הנגיפים שגרמו לשפעת בחצי הכדור הדרומי בחודשים האחרונים. החיסון מומלץ לא רק לנשים בכל שלב של הריון, אלא גם לנשים שמתכננות להתכנס להריון בחודשי החורף.


האם ישנם סיכונים בחיסון?
מחקרים רבים שבוצעו בנושא לא מצאו תופעות לוואי משמעותיות באם או בעובר בעקבות החיסון. יש לציין שבחלק מהחיסונים לשפעת קיים חומר אדג'ובנטי בשם טימקסול, שלמרות שהוכח כלא מזיק לאם או לעובר, משרד הבריאות נוקט במשנה זהירות ומספק לנשים את החיסון שאינו מכיל את החומר המדובר.


האם החיסון מונע שפעת לחלוטין?


יעילות החיסון אינה אבסולוטית והיא תלויה במידה רבה בסוג הנגיפים שגורמים בסופו של דבר למגפת השפעת בארץ, וכן במידת התגובה החיסונית של המתחסן. חשוב להבין שישנן מחלות רבות שגורמות למחלה דמוית שפעת, כנגדן לא קיימים חיסונים.
עם זאת,החיסון מפחית תחלואה ואשפוזים גם בקרב הנשים וגם בקרב התינוקות ולכן מומלץ מאד להתחסן. גם אם תופיע מחלת שפעת אצל האם או התינוק החיסון לא היה לשווא.


מה לעשות במקרה של הדבקה?


ראשית כדאי לפנות לרופא בכדי לאבחן ולאשר שמדובר במחלה נגיפית, ולא במחלה חיידקית הדורשת טיפול אנטיביוטי. במידה שאכן מדובר בשפעת, ניתן לטפל בתרופות אנטי ויראליות כמו טמיפלו. את החום מומלץ להוריד באמצעות תרופות להורדת חום המבוססות על המרכיב הפעיל אצטמינופן. יש להתייחס ברצינות ולפנות לטיפול רפואי בכל מקרה של הופעת סימני אזהרה כגון קשיי נשימה, סחרחורת פתאומית, בלבול, הקאות ממושכות, חום שלא יורד למרות הטיפול וירידה בתנועות העובר.