למה כדאי לקחת ויטמין C?

ויטמין C נחשב תמיד למחזק הרשמי של מערכת החיסון. מצד שני, בשנים תדמיתו נסדקה מעט עקב טענות על יעילות הספיגה הנמוכה לעתים, ומספר סיבוכים שיכולים להיגרם עקב נטילתו. אז אין מה לדאוג, ויטמין C הוא בטוח לחלוטין, אבל היות ומדובר בחומר מאוד עצמתי, חשוב לדעת לעשות בו שימוש נכון שישפיע באופן חיובי.

השאלה הראשונה הנוגעת לויטמין C היא האם כדאי ליטול תוספי ויטמין C, או שאולי כמות ויטמין C המתקבלת מאכילת פירות וירקות מספיקה לגוף שלנו? ובכן, לרוב כמעט ובלתי אפשרי לקבל כמות אופטימלית של ויטמין C מהמזון בלבד.


הידעתם כי האדם הוא אחד מהיונקים היחידים שגופם אינו מסוגל לייצר ויטמין C וזאת הודות למוטציה גנטית. בהתחשב בעובדה שיונקים אחרים מייצרים ויטמין C בכמות של 40-300 מ"ג לכל קילוגרם גוף, אם להשליך על בני אדם, אזי אדם השוקל 70 ק"ג זקוק לפחות ל-2,800 מ"ג ויטמין C ליום. אפילו תזונה עשירה בפירות וירקות, מספקת רק כעשירית מכמות זו.


נשאלת השאלה אם ויטמין C כל כך בטוח לשימוש ובעל השפעה חיובית כל כך על הגוף, מדוע הוא לא עוזר לכולם וגורם סיבוכים? ובכן, התשובה במקרה זה מתחלקת לשניים:


- ידוע כי כל אדם מגיב בצורה שונה לחומרים ומרכיבים שונים אותם הגוף צורך, ובמיוחד ויטמינים.
- כמו כן, לכל אדם צרכים אחרים בהתאם לתזונה והנתונים הגופניים.
לכן שימוש בטוח ויעיל בויטמין C הינו אפשרי, אך דורש ידע והכנה מוקדמת וייעוץ עם מומחה בנושא.


למה כדאי לצרוך ויטמין C?


1. ויטמין C יעיל במניעת הצטננות ושפעת ובטיפול בהן, ובתנאי שהמינון גבוה מספיק. רובם המכריע של המחקרים תומכים בעובדה זו.


2. בשימוש נכון, ויטמין C יכול לרפא המון מחלות וויראליות. בנוסף, מתן ויטמין C לילדים לפני ואחרי קבלת חיסונים, יגן עליהם מפני הנזקים האפשריים של החיסונים עצמם. זאת ועוד, ילדים המקבלים מנה יומית מתאימה של ויטמין C, חשופים פחות לסכנות של כל המחלות הוויראליות מפניהן אנו מתחסנים.


3. ביכולתו של ויטמין C לאזן את רמות הכולסטרול בגוף.


4. נטילת ויטמין C מורידה לחץ תוך עיני גבוה בצורה יעילה ומהירה, וכך יכולה למנוע הופעת גלאוקומה.


5. הריכוז הגבוה ביותר של ויטמין C בגוף נמצא בבלוטות האדרנל, ומסייע בשמירה על יכולת ההתמודדות עם לחצים.


6. ויטמין C מסייע בהפחתה וניטרול נזקים של מגוון רחב של רעלנים סביבתיים, ובהם בנזין, קוטלי חרקים, ניקוטן, ניטרטים, קרינה רדיואקטיבית ומתכות כבדות. בנוסף הוא מצמצם את נזקי העישון והאלכוהול. חשוב לזכור שבגלל עומס הרעלים בסביבתנו המודרנית, הגוף שלנו זקוק אף יותר לויטמין C.


7. ויטמין C בכמויות גדולות מסייע במניעת התהליך הראשוני של טרשת העורקים, ובצירוף החומצה האמינית ליסין, ויטמין C יכול לצמצם את הרובד הטרשתי בעורקים. נטילת ויטמין C וליסין עשויה להקל על הסובלים מתעוקת לב.


8. מאחר שויטמין C מייצר קולגן, חלבון החיבור בגוף, הוא חיוני לבריאותן של רקמות החיבור, כדוגמת העור, הגידים והעצמות, כלי הדם והחניכיים. בגלל תכונה זו, הוא חיוני לאיחוי פצעים, ולכן כדאי לטפל בעזרתו לפני ואחרי כל ניתוח.


9. לויטמין C ישנן תכונות אנטי סרטניות.