מדוע מומלץ לעשות חיסון שפעת בהריון

חיסון נגד שפעת מאוד מומלץ לנשים בהריון, בגלל העובדה שגוף האישה בזמן הריון חלש יותר ולכן חשוף יותר לשפעת ולסיבוכיה, שיכולים בין היתר לפגוע גם בעובר. לכן אם את בהריון וטרם התחסנת - כדאי שתקראי.

נכון ששפעת היא באופן כללי מחלה יחסית קלה שאינה מהווה סכנה עבור אנשים בריאים ולרוב היא חולפת מעצמה. אבל צריך לזכור שבהלך תקופת ההריון, גופנו אינו עובד באופן רגיל ואופייני. ההריון מחליש את מערכת החיסון שלנו ולפיכך בזמן הריון הסיכון לסיבוכים בעקבות שפעת הוא גדול יותר. 

השינויים המתרחשים במהלך ההיריון במערכת החיסון, הלב והריאות מסכנים את האישה בשפעת קשה יותר, הדורשת אשפוז ואף עלולה להוביל לתמותה. כמו כן, עולה הסיכוי ללידה מוקדמת.

חיסון נגד שפעת מועיל גם לתינוק
בנוסף להגנה על האם, חיסון נגד שפעת מועיל לתינוק, בעיקר בתקופה שלאחר הלידה. מערכת החיסון של תינוקות בני יומם עדיין אינה מפותחת, ולכן הם תלויים במידה רבה בנוגדנים שהם קיבלו מהאם במהלך ההריון. הנוגדנים הנוצרים אצל האם עקב חיסון נגד שפעת, עוברים גם לעובר ומגנים עליו למשך חצי השנה הראשונה לחייו. יתרה מכך, חיסון שפעת מפחית את הסיכון לתחלואה בשפעת ואשפוז עקב שפעת בקרב תינוקות בשיעור של עד כ-40%.

החיסון המומלץ לשפעת עבור נשים בהריון הוא החיסון המורכב מנגיף מומת וניתן בזריקה.
יחד עם זאת, חשוב לזכור כי החיסון לא פוטר את האם המצפה מנקיטת אמצעי הגנה נוספים מפני שפעת, כגון שטיפת ידיים, הימנעות במידת האפשר משהייה בחללים סגורים עם הרבה אנשים והימנעות ממגע עם אנשים / ילדים אשר חולים בשפעת.

החיסון לשפעת מיוצר בכל שנה על פי התחזית השנתית של סוגי הנגיפים הצפויים להתפרץ. תחזית זו מבוססת בדרך כלל על הנגיפים שגרמו לשפעת בחצי הדרומי של כדור הארץ בדרך כלל בחודשים שלפני תחילת אוקטובר.
חיסון נגד שפעת מומלץ בכל שלב בהריון וכן לנשים המתכננות להיכנס להריון בחודשי החורף.

סיכונים ותופעות לוואי
לא מעט נשים מודעות לחשיבות של קבלת החיסון נגד שפעת בזמן הריון, אך חוששות מהסיכונים ומתופעות הלוואי האפשריות שבקבלת החיסון. אך חשוב לדעת כי במחקרים רבים שבוצעו בנושא, לא נמצאו תופעות לוואי משמעותיות באם או בעובר בעקבות החיסון.

האם החיסון מונע שפעת לחלוטין?
החיסון אינו מונע הופעתה של שפעת באופן מוחלט. הצלחת החיסון תלויה במידה רבה בסוג הנגיפים הקיימים בארץ, וכן במידת התגובה של מערכת החיסון של האישה. למרות זאת, חשוב לזכור כי החיסון, על אף שאינו בטוח ב-100% לא רק שמפחית את הסיכון לחלות בשפעת ולהתאשפז עקב סיבוכיה אלא גם מביא לכך שגם במקרה של הופעת שפעת אצל האם או התינוק היא תהיה בצורה מתונה יותר.

מה קורה אם בכל זאת נדבקים בשפעת?
במידה ואת חוששת כי נדבקת בשפעת, יש לפנות לרופא בכדי לאבחן האם מדובר בשפעת ויראלית ולא מחלה חיידקית, הדורשת טיפול באנטיביוטיקה. במידה ויש אישור כי מדובר בשפעת, הטיפול יתבסס על תרופות אנטי ויראליות.
בנוסף, יש לפנות באופן מיידי לרופא בכל הופעה של סימנים כמו סחרחורות או הקאות, חום שלא יורד, קשיי נשימה, בלבול, או מיעוט בתנועות העובר.