מחקר: מדבקות ניקוטין עוזרות להילחם באובדן זיכרון

מסתמן פתרון ממקור לא צפוי לאנשים הסובלים מאבדן זיכרון קל (שלרוב מהווה אחד הסימנים המוקדמים לדמנציה) – מדבקות ניקוטין.

מחקר חדש שפורסם בכתב העת Neurology, מראה כי שימוש במדבקת ניקוטין משפר את תפקוד המוח במבוגרים אשר סובלים מבעיות זיכרון.


המחקר (המצומצם) כלל 45 גברים ו-29 נשים כאשר הגיל הממוצע בקבוצה עמד על 76, ויותר ממחצית מהמשתתפים היו מעשנים לשעבר. כל אחד מהמשתתפים הראה סימנים מוקדמים של אבדן זיכרון, אולם התסמינים מהם סבלו לא היו חמודים דיים על מנת להתאים לאבחנה של דמנציה.


במחקר שנמשך שישה חודשים, חולקו המשתתפים במחקר לשתי קבוצות – חברי קבוצה אחת השתמשו במדבקות ניקוטין של 15 מ"ג, המשמשות לגמילה מעישון, וחברי הקבוצה השנייה קיבלו פלצבו.


המשתתפים עברו בדיקות זיכרון ותפקודי מוח בתחילת המחקר, באמצע המחקר ובדיקות סיכום בסיומו של המחקר.


בתום המחקר עלה כי המשתתפים להם הוצמדה מדבקת ניקוטין, הפגינו תוצאות טובות ביכולת הריכוז וכן הדגימו זיכרון טוב יותר לטווח ארוך, באופן יחסי למשתתפים שקיבלו פלצבו ולא מדבקת ניקוטין.


הניקוטין הטוב


נראה כי הניקוטין עוזר למוח לייצב את הזיכרון, בהליך בו המידע מעובד ומאוחסן במוח באופן קבוע לשימוש עתידי. "זיכרונות צריכים להיות מקודדים, מאוחסנים במקום כלשהו במוח על מנת לדלות אותם ברגע המתאים. בכל אחד מהשלבים האלו יכולות להתעורר בעיות, והניקוטין בעצם עוזר לייעל את התהליך", אומרים החוקרים. "המטופלים במחקר לא זכרו יותר פרטים באופן מידי, אבל שכחו פחות במשך הזמן".


על פי החוקרים, המשתתפים עם מדבקות הניקוטין אכן שמו לב לשיפור. יחד עם זאת צוין כי רופאיהם האישיים של המשתתפים פחות הבחינו בשינויים מאשר המטופלים שלהם.


נראה כי ניקוטין, המרכיב הממכר בסיגריות, מספק הטבות גדולות יותר ככל שמשתמשים בו לזמן ארוך יותר. עוד ציינו החוקרים כי הבחינו בהשפעת הניקוטין כבר שבוע לאחר תחילת הניסוי, כאשר בציוני דרך כשלושה ושישה חודשים לאחר תחילת הניסוי ההשפעה גדלה באופן משמעותי.


כמו כן עלה מהמחקר הקשר בין הטיפול בניקוטין קושר להפחתה קטנה בלחץ דם וכן לירידה במשקל של 5 ק"ג בערך בתקופת המחקר. כמובן שבקשישים, תופעות אלו אינן תמיד חיוביות.


החוקרים ציינו כי אמנם המחקר היה מצומצם ודרושים מחקרים נוספים על ניקוטין ובעיקר על מדבקות הניקוטין על מנת להסיק מסקנות מבוססות, אך בהחלט נפתחה הדלת לחשיבה על תרופות מבוססות ניקוטין.


חשוב לדעת שמדבקות הניקוטין אשר שימשו במחקר היו שונות מקצת ממדבקות הניקוטין הנמצאות כיום בשימוש בארה"ב. המדבקות בניסוי לא העבירו ניקוטין ישירות לדם במהירות כפי שהמדבקות המסחריות עושות. במקום, במדבקות אלו הניקוטין שוחרר באופן איטי יותר.