תיק תרופות ביתי: התרופות שכדאי להחזיק בבית

בעידן המודרני, בו קיימות תרופות ללא מרשם לטיפול במגוון סימפטומים, מיחושים, תופעות רפואיות ואחרות, אנחנו יכולים לחסוך ביקורים בחדר מיון ובבית המרקחת, אם רק נדאג לתיק תרופות קטן וחכם.

כל בית צריך תיק תרופות


פעם, בכל בית אפשר היה למצוא תיק קשיח ומלבני, צבוע אדום ועליו סימן של מגן דוד, תיק תרופות מיתולוגי. בחיטוט קל אפשר היה למצוא בו כמה פלסטרים, פד גזה, דבק לתחבושת, יוד סגול וכמה כדורי אקמול והרגעה. בחלוף השנים, הרפואה מציעה יותר ויותר פתרונות ביתיים למיחושים וסימפטומים שונים ותיק התרופות צריך להתעדכן.


תיק התרופות הביתי שלכם צריך להיות מותאם למגוון בעיות רפואיות נפוצות, שלרוב יכולות להיפתר בבית. יחד עם זאת, חשוב גם להקפיד על כללי בטיחות בניהול תיק התרופות, וגם להבין את גבול יכולת ההשפעה של כל תרופה, למי היא יכולה לעזור ומתי יש צורך בפנייה לעזרה רפואית.


כדי להיות מכוסים לכל צרה, כדאי לוודא שבתיק יש תרופות מהסוגים הבאים:


תרופות להורדת חום ושיכוך כאבים:


תרופות כמו פראצטמול (אקמול, דקסמול), איבופרופן (נורופן, אדביל),נפרוקסן, דיפירון (אופטלגין)ודומיהן עוזרות בהורדת חום ובשיכוך כאבים, כמו כאבי ראש, כאב מפרקים, נקעים, כאבי שרירים ועוד. אספירין היא תרופה מצוינת למבוגרים, אך לא מומלצת ואף אסורה לשימוש אצל ילדים. טיפות לכאבי אוזניים כמו אוטידין זמינות ללא מרשם ויכולות להקל. למרות זאת, מומלץ לפנות לרופא במקרה של כאבי אוזניים בילדים לצורך בדיקה והתחלת טיפול. מאחר שחלק מהתרופות מיועדות גם לתינוקות ולילדים, ניתן למצוא אותן בצורות שונות כמו סירופ, משחה, נרות להורדת חום ועוד.


לסובלים מכאבי שרירים מומלץ להחזיק בתיק התרופות משחת וולטרן, אותה אפשר למרוח מעל האזור הכואב. מומלץ כי אנשים עם מחלות בכליות, היסטוריה של דימום מכיב פפטי, מחלות כבד, מחלות לב ועוד ייוועצו ברופא לגבי סוג ומינון התרופה הרצויה להם במקרה הצורך.


תרופות להתקררות - שיעול, כאבי גרון וגודש באף:


תרופות ללא מרשם עשויות לעזור להקל על סימפטומים, ולשפר את ההרגשה שמקרה של התקררות, אך הן לא ירפאו או יקצרו את משך המחלה. דוגמאות לתרופות מסוג זה הן קולדקס, דקסמולקולד ועוד. חשוב שלא מומלץ להשתמש בתרופות לשיעול או התקררות בילדים מתחת לגיל 6, ללא התייעצות עם רופא.


תרופות לכיוח - עוזרות לפרק את הליחה ובכך מקלות על פינויה מדרכי הנשימה. יש לשתות הרבה נוזלים בעת נטילת התרופה.


סירופ או טבליות נגד שיעול – לא מומלצים לרוב, מכיוון שמדובר בהקלה על השיעול בלבד ולא על המחלה.


תרופות לנזלת וגודש באף – טבליות דרך הפה לייבוש,טפטפת או ספריי (כמו אוטריווין). השימוש בספריי או בטפטפת עשוי להשפיע במהירות רבה יותר, אך לא מומלץ להשתמש בהם יותר מ-3-5 ימים בשל החמרה בתסמינים ויצירת תלות בתרופה.


תרופה לכאבי גרון- ניתן להשתמש בספריי לאילחוש המקום או כדורי מציצה. כמו כן, התרופות להתקררות שהוזכרו קודם עשויות לעזור.


תרופות נגד אלרגיה:


לפני שאתם רוכשים מלאי של תרופות נגד אלרגיה, כדאי לבדוק עם הרופא שלכם אם אכן מדובר באלרגיה או תגובה אלרגית, שכן איפול לא נכון לא רק שעלול לא להקל על הסימפטומים, אלא גם להחמיר.


אנטיהיסטמינים יכולים לעזור בהרגעת תסמיני אלרגיה. חשוב לדעת כי חלק מהתרופות האלה עלולות לגרום לישנוניות, ויש להימנע מפעולות הדורשות עירנות מוגברת כמו נהיגה, לאחר נטילת התרופה. למרבה השמחה, תרופות נגד אלרגיה מהדור החדש זמינות בחלקן ללא מרשם ואף אינן פוגעות בעירנות.


במקרה של עקצוצים, גרד או אודם בעיניים בעקבות האלרגיה, שימוש בטיפות עיניים עשוי להקל, ולכן חשוב שיהיה בתיק התרופות במקרים של נטיה ידועה לאלרגיות.


לנזלת אלרגית ניתן להשתמש בספריי או טפטפת לאף.


לגירוי עורי וגרד – כדורי אנטיהיסטמינים עשויים להקל.


קרמים המבוססים על סטרואידים יכולים גם הם לעזור בפריחות מקומיות קלות. פריחות שונות יכולות להיגרם מפטריות ומזהמים אחרים- לשם כך כדאי להחזיק משחות עוריות המבוססות על אנטיביוטיקה וחומרים כמו ניסטטין, קטאקונזול ועוד. במקרה והטיפול אינו עוזר או הפריחה מלווה בחום, כאב או תסמינים אחרים יש לפנות לרופא.


תרופות לשלשולים:


לפני נטילת תרופות ללא מרשם נגד שלשול כמו לופרמיד (סטופיט, אימודיום) ואחרות, יש להתייעץ עם רופא. התרופות המדוברות עלולות להחמיר את המצב במקרה בו השלשולים נגרמים עקב זיהום.פינק ביסמוט(Pink Bismuth) או קלבטן יכולות לעזור במקרה של שלשול קל. בכל מקרה, יש לשתות הרבה נוזלים על מנת להימנע מהתייבשות.


תרופות נגד הקאות ובחילות:


טראבמין (Dimenhydrinate) משמשת למניעת בחילות, הקאות וסחרחורות בנסיעות. קלבטן (Bismuth Subslicylate) מקלה על בחילות כתוצאה מקילקול קיבה. גם שימוש בצמחי מרפא כמו ג'ינג'ר )למשל ג'ינג'ר X, או גרבידול( יכול להפחית בחילות והקאות.
כמו במקרה של שלשולים, חשוב לצרוך נוזלים במידה ראויה על מנת להימנע מהתייבשות. אם מדובר בהקאות קשות, מלוות בחום, בהרגשת חולשה קיצונית או תסמינים אחרים יש לפנות לרופא.


אביזרים ועזרים רפואיים:


לצורך עזרה ראשונה כדאי להחזיק כפפות חד פעמיות, מספריים, צמר גפן, תחבושות, פלסטרים, פדים סטריליים, מדחום, פולידין (יוד), אלכוהול או סביור לחיטוי, ג'ל אלוורה (לכוויות ולגירוי), משחה להקלה על כוויות וגירוד של העור ותחבושות המקלות על כוויות.


כללי בטיחות בסיסיים :
כאמור, בעוד תרופות שונות ללא מרשם יכולות לעזור ואף להיות חיוניות בבית במקרי הצורך, אי אפשר שלא לציין כמה כללי בטיחות בסיסיים:


1. החזיקו את התרופות הרחק ממגע ידם של ילדים, על מנת למנוע נטילה לא רצויה ואף רעילה של תרופות. במידת האפשר, עדיף לנעול את ארון התרופות.


2.מומלץ להתייעץ עם רופא לפני נטילת התרופות ובמיוחד במידה ומדובר בילדים ותינוקות, זאת כדי לוודא מינון נכון וחוסר סתירה בין תרופות או אלרגיה. כמו כן, נשים בהריון או נשים מניקות צריכות להתייעץ עם רופא (רצוי גניקולוג) על מנת לוודא כי התרופה בטוחה עבורן ועבור התינוק. בנוסף אנשים עם מחלות כרוניות צריכים לפנות לרופא לפני נטילת התרופה.


3. רצוי לעיין בעלון לצרכן לפני השימוש, ולשים לב לתופעות הלוואי של התרופה. הקפידו במדויק על המינון והתדירות המומלצים על פי הוראת הרופא או על פי הוראת העלון לצרכן. הדיוק חשוב במיוחד בתרופות לילדים שמינונם מחושב לפי משקלו של הילד. אם יש מזרק מדידה במידה בקופסא - רצוי להשתמש בו. מנה קטנה מידי עשויה להיות לא יעילה ואילו מינון יתר עלול להיות רעיל ומסוכן.


4. את התרופות צריך להחזיק במקום יבש, קריר וללא אור. ולכן בניגוד לדעה הרווחת ולמה שניתן למצוא ברוב הבתים, לא מומלץ לשים תרופות במטבח, בחדר האמבטיה או בשירותים.


5.כדאי לסדר את התרופות בצורה נוחה ונגישה לפי תכיפות השימוש, על מנת למצוא את התרופה המתאימה בעת הצורך. רצוי להשאיר את התרופות באריזתן המקורית על מנת למנוע בלבול או שימוש בתרופה לא מתאימה.


6. חשוב לבדוק את תאריכי התפוגה בכל כמה חודשים ולרענן את המלאי במקרה שתאריך התפוגה מתקרב. כמובן שלפני שימוש בתרופה יש תמיד לחזור ולבדוק את תאריך האחרון לשימוש.