5 דברים שחשוב לדעת על חיסון לסרטן צוואר הרחם

וירוס הפפילומה לסוגיו נמצא כמעט בכל גידולי סרטן צוואר הרחם. שיעור התמותה מסרטן זה, למרות שהוא אינו נפוץ בישראל, עומד על 50%, מה שהופך את החיסון הקיים נגדו לבעל חשיבות גדולה לכל אישה ונערה.

מטרת בדיקת משטח צוואר הרחם הנפוצה, עליה ממליצים רופאי הנשים תדיר,  לאתר את וירוס הפפילומה (HPV), הקשור לסרטן צוואר הרחם. כמעט בכל גידולי סרטן צוואר הרחם נמצא HPV מזנים שונים. ההדבקות אפשרית דרך קיום יחסי מין (נרתיקי, אוראלי או אנאלי), על ידי מגע עורי, ולא מחשיפה לנוזל זרע או דם. לכן, קיום יחסים ללא חדירה, או יחסי מין מוגנים, לאו דווקא ימנעו הדבקה בנגיף, שכן קיים מגע עורי. יחד עם זאת, חשוב לציין כי שימוש בקונדום מוריד את הסיכוי להידבק ב-HPV ובמחלות מין אחרות.

עובדה מעניינת היא, שקרוב ל- 90% מהנדבקים מתגברים על הווירוס באופן טבעי, ורק אחוז קטן מאוד מפתח מחלה בעקבות ההידבקות. כלומר, רוב נשאי הנגיף לא יידע שהוא נדבק, מפני שמערכת החיסון שלו תתגבר על הוירוס.

במקרים שבהם יתפתחו תסמינים של מחלה, הם יבואו לידי ביטוי בהתפתחות תאים בלתי תקינים בצוואר הרחם ( נגעים), אשר במידה ולא יטופלו, עלולים לגרום לסרטן צוואר הרחם כתלות בזן הנגיף או התפתחות יבלות שהן גידולים שפירים קטנים בצבע העור (קונדילומות).  

ישנם זנים של הנגיף (לדוגמא 6 ו-11) שיגרמו להתפתחות קונדילומות באברי המין, פי הטבעת, מיתרי הקול ועוד, ואילו זנים אחרים (לדוגמא 16 ו-18) קשורים להתפתחות סרטן צוואר הרחם, הנרתיק, פי הטבעת ואחרים.  

מבין סוגי הסרטן במערכת המין הנשית, סרטן צוואר הרחם הוא הסרטן הפחות נפוץ בישראל. אולם, שיעור התמותה מסרטן צוואר הרחם בישראל גבוה ומגיע לכ- 50% . כמו כן, מספר הנשים המפתחות נגעים טרום סרטניים בעקבות הדבקה בנגיף נמצא בעלייה מתמדת ודומה לשכיחות במדינות אירופה.

את הסיכון לפתח קונדילומות או סרטן עקב הדבקה ב-HPV ניתן למנוע כיום על ידי חיסון ל-HPV, שפותח במיוחד למניעת הדבקה בזנים העיקריים הגורמים לתחלואה זאת.

אילו חיסונים קיימים בשוק?

ישנם כיום שני חיסונים לווירוס הפפילומה – גארדאסיל וסרוואריקס.
שני החיסונים יעילים למניעת הידבקות בפפילומה מזנים 16 ו-18, הקשורים לרוב מקרי  סרטן צוואר הרחם. חיסון הגארדאסיל יעיל גם כנגד סוגים 6 ו-11, שאליהם מיוחסות רוב הקונדילומות הנחשבות לגידול שפיר. לעומת זאת, חיסון הסרוואריקס מגן מפני שלושה זני HPV נוספים, הקשורים להתפתחות סרטן צוואר הרחם.

 

כיצד החיסון ניתן?

החיסון ניתן בזריקות לתוך השריר, בשלוש מנות לאורך חצי שנה. המנה הראשונה ניתנת ביום התחלת החיסון, המנה השנייה לאחר חודשיים והמנה האחרונה שישה חודשים אחרי תחילת הטיפול.
יש לקחת בחשבון שיתכנו תופעות לוואי קלות הכוללות אודם, נפיחות וכאב מקומי באזור ההזרקה.

מחקרים שנערכו לאחרונה הראו כי יעילות החיסון קרובה ל-100% הן במניעת סרטן צוואר הרחם, והן במניעת הופעת היבלות הויראליות כתוצאה מהדבקה בארבעת הזנים העיקריים הגורמים לתחלואה (זנים 16 ו- 18 הגורמים לכ- 70% ממקרי סרטן צוואר הרחם וזנים 6 ו- 11 הגורמים ל- 90% מהיבלות באברי המין).


באיזו מידה החיסון בטוח?

החיסון מורכב ממרכיבי מעטפת הווירוס ללא הדנ"א (DNA) שהוא המטען הגנטי שלו, שאחראי להתפתחות מחלה. המעטפת מגרה את מערכת החיסון לייצר נוגדנים שיגנו על המחוסנת מפני הוירוס, במקרה של הדבקה בעתיד. כל זאת, כאמור, ללא חשש שהחיסון עצמו יביא להדבקה ומחלה, מפני שהוא אינו מכיל את המטען הגנטי של הוירוס.

בנוסף, החיסון אושר לשימוש כבר ב- 2006 על-ידי ה-FDA, רשות הבריאות באירופה, ומשרד הבריאות בישראל. משמעות האישור היא שהתכשיר יעיל למטרה שנועד לה ואינו גורם נזק. החיסון ממומן בתוכניות חיסון לאומיות במדינות רבות בעולם וניתן כחיסון שגרה בבית הספר.

 

למי מיועד החיסון והאם הוא מתאים לכולם?

גארדאסיל ניתן מגיל 9 ועד 26. סרוואריקס אושר מגיל 10 ועד 45.

  • גארדאסיל ניתן מגיל 9 ועד 26. סרוואריקס אושר מגיל 10 ועד 45.
  • בארץ החיסונים ניתנים לנשים בלבד, ומומלץ לחסן נערות טרם התחלת פעילות מינית.  
  • חשוב להדגיש שהחיסון הוא מניעתי ולא טיפולי. כך שאינו אפקטיבי בקרב נשים  עם סרטן צוואר הרחם.
  • ממחקרים עולה כי החיסונים יעילים גם בגברים, ויכולים למנוע היווצרות קונדילומות והדבקה של בנות זוגם. במדינות כמו ארצות הברית, בריטניה ואוסטרליה החיסונים ניתנים לגברים ונשים כאחד.

לכמה זמן החיסון יעיל?

חיסוני הפפילומה הם חדשים יחסית, ולכן אין מידע מובהק לגבי אורך הזמן בו החיסון ממשיך להיות יעיל. כיום ידוע כי החיסונים יעילים למשך שבע  שנים לפחות.

החיסון מפחית מאוד את הסיכוי לחלות בגידולים הנגרמים על ידי הנגיף ובעיקר סרטן צוואר הרחם, אולם חשוב לשים לב שהחיסון הינו חיסון כנגד נגיף הפפילומה, ולא כנגד סרטן. לכן חשוב להתמיד בבדיקות תקופתיות וגם בבדיקותPAP SMEAR  (בדיקה בה הרופא לוקח משטח של תאים מצוואר הרחם לבדיקה של תאים טרום גידוליים) אצל רופא הנשים שכן הן עדיין חשובות ועשויות להציל חיים.

מה העלות של החיסון?

החיסון אושר לשימוש בישראל, אך עדיין לא נכלל בתוכנית החיסונים הארצית. כדי לקבל את החיסון יש לקבל מרשם מרופא ולרכוש אותו באופן פרטי.

כאמור החיסון כולל שלוש מנות הניתנות לאורך שישה חודשים. עלותה של כל מנהכ-. 330 – 350 ₪ במסגרת ביטוחים משלימים של קופות החולים השונות.

חיסון כדאי
לסיכום, אמנם מיעוט קטן ממקרי ההידבקות בנגיף מסתיימים בסרטן, אולם נגיף הפפילומה אחראי לרוב המקרים של סרטן צוואר הרחם ברחבי העולם. יחד עם זאת, הדבקה בנגיף גורמת לאלפי מקרים של התפתחות תאים בלתי תקינים בצוואר הרחם המחייבים טיפול, וכ- 17,000 מקרים חדשים של יבלות באברי מין מידי שנה בישראל. החיסון לסרטן צוואר הרחם הוכח ביעילותו ובבטיחותו במניעת סרטן צוואר הרחם וקונדילומות הנגרמים מHPV-.

כיום, עם העליה בשיעורי הידבקות HPV ובמחלות הנגרמות מהנגיף בעולם ובישראל, עדיף להקדים תרופה למכה.