הכל בראש: להיגמל מעישון לתמיד

כל מעשן שרוצה להיגמל מההרגל המגונה בוודאי מייחל לדרך בה יוכל להפסיק לעשן באופן מיידי, ללא כל רצון לעשן יותר כל חייו.

כמו כל התמכרות, עישון היא תופעה מעוררת קונפליקטים פנימיים הנחלקים לשניים: ההנאה מהעישון והסיפוק שהוא מעניק ומצד שני, הדאגה לבריאות וייסורי המצפון הנלווים לכך. סביר להניח, שאם נציע אדם מעשן פתרון בו הוא יכול להפסיק לעשן באופן מיידי וללא כל מאמץ ובלי געגועים לסיגריה, הוא ייקח את ההצעה בשתי ידיים.


הפחדה אינה שיטה להפסקת עישון


אי אפשר להגיד שמעשנים אינם מודעים לסכנות הכרוכות בעישון. המודעות הקוראות משלטי החוצות והעיתונים, מאמרים ומחקרים וסביבה עויינת מעידים כולם כי העישון מזיק לבריאות. האם הידיעה הזו עוזרת למעשנים להפסיק לעשן? ממש לא.


כמעשן לשעבר אני זוכר שלא יכולתי לדמיין את חיי ללא סיגריה, אחרי קרוב ל-20 שנות עישון של חפיסה וחצי ביום, הסיגריה ליוותה אותי בכל רגע מחיי. רק המחשבה על לא לעשן עוררה בי לחץ לא קטן. כמו מעשנים אחרים, הפחדים שלי נבעו בעיקר בפחד מתופעות הלוואי הנפשיות הכרוכות בתסכול וחוסר אונים, ובאלו הפיזיות כמו אכילה כפיצוי ועליה במשקל. בצד שני, הפחד הגדול מכולם הוא לחיות כמעשן לשעבר, עם הצורך התמידי לקחת סיגריה ולעשן אותה בהנאה עד תומה.


פחדים אלו יכולים לנבוע מניסיונות גמילה קודמים לא מוצלחים, או מסיפורים על מעשנים אחרים שהפסיקו לעשן, אבל עדיין מתגעגעים לסיגריה. וזו הסיבה שאנשים אף פעם לא מוצאים זמן טוב להפסיק לעשן ותמיד דוחים את ההפסקה לרגע המתאים - אחרי החופשה, כשיגמר הלחץ בעבודה, בהריון, בפנסיה, נראה שאף פעם הזמן הטוב הזה לא מגיע.


הפסקת עישון מיידית


לא מעטים המעשנים הכבדים שמתעוררים בוקר אחד עם התובנה העמוקה שהם צריכים לעשן. התובנה הזו נותנת להם את הכוח והיכולת לוותר על הסיגריות באחת, ולתמיד, בלי להסתכל אחורה בגעגוע.


כל מעשן מחכה שהתובנה הזו תופיע אצלו ביום מן הימים, אך למרבית הצער לרוב המעשנים זה לא קורה.


וכאן נשאלת שאלת מליון הדולר: אם הייתה דרך לגרום לכל מעשן לחוות את התובנה הזו ביום אחד, האם היה בוחר בה? אם בלחיצת כפתור כל מעשן היה מאבד את הצורך והחשק לעשן ולתמיד, האם היה לוחץ עליו?


החדשות הטובות הן שיש כפתור כזה והוא נמצא אצל כל אחד ואחד מאיתנו. רק צריך לדעת איפה הוא נמצא ואיך מפעילים אותו.


הכל בראש


ההתמכרות לסיגריות היא בעיקרה מנטלית, הגעגועים לסיגריות והרצון לעשן, לא פיזית. ההתמכרות לניקוטין היא שולית וניתן להתגבר עליה תוך כמה ימים.


כדי להתגבר על הבעיה המנטלית צריך לשנות את התפיסה הזו, ובניגוד למה שחושבים לא מדובר בתהליך ארוך או מייגע, ורוב האנשים יוכלו לעשות זאת תוך כמה שעות על ידי הדרכה נכונה. מה שעומד בבסיס הרעיון הוא להפסיק לרצות לעשן - להגיע למקום שבו אני מפתח אדישות מוחלטת לסיגריות, ללא צורך בפיצוי, בלי להשתמש בכוח רצון או להתלות בתרופות, מטפלים או תחליפים מיותרים.


דעו שהסיבה האמיתית לעישון אינה קשורה לאישיות, לרצון או לצורך אמיתי. תעשיית הטבק עבדה במשך עשרות שנים בכדי לייצר מוצר שמטרתו היחידה היא לפתח תלות והתמכרות בכל אדם שיתנסה בו.


גם אם ניסיתם להפסיק לעשן בעבר ולא הצלחתם אל תרימו ידיים, אין סיבה שתבלו את שארית חייכם בשעבוד.