לא לעצלנים בלבד: השינה טובה לבריאותינו

אם אתם סובלים מנדודי שינה – אל תזניחו את הטיפול בנושא. אינספור מחקרים מצאו ששינה טובה ורצופה חיונית לתפקוד בריא של מערכות הגוף, ליכולת הלמידה, לריכוז ואף למערכת המטבולית

השינה ככלי הישרדותי


יש אנשים שישנים שעות ארוכות בלילה ואף תופסים שעות שינה במשך היום, ויש כאלה שמסתפקים בשנת לילה קצרה. לא משנה כמה שעות אתם ישנים בלילה, חשוב שתדעו שהשינה חיונית להישרדות לא רק של בני האדם, אלא של כל היצורים החיים.


ניסויים שנערכו בעכברים מצאו כי דיכוי שינה מוביל לעלייה משמעותית בצריכת קלוריות, ולשינוי באופן ניצול האנרגיה. כתוצאה מכך בימים הראשונים תיתכן השמנה, אך לאורך זמן נצפית ירידה דרסטית במשקל. זאת למרות עליה בכמות האוכל הנצרכת עד כדי פי 3!


אצל חולדות נמצא שהעדר שינה גורם למוות בתוך שבועיים עד שלושה. דיכוי שינה כרוני בבני אדם עלול להוביל לעלייה בכמות תאונות דרכים או עבודה, לפגיעה בתפקוד היומיומי, בזיכרון בחשיבה ובריכוז, כמו גם השפעות שליליות על תפקוד מערכת החיסון ועלייה בסיכון להשמנה ולסוכרת.


מבנה השינה


על מנת להבין את ההשלכות וההשפעות של הפרעות שינה וכיצד ניתן לשפר אותם, חשוב להבין את מבנה השינה.


את השינה ניתן לחלק לשני חלקים עיקריים: REM ו-non-REM.
• שנת ה-REM מאופיינת בתנועות עיניים מהירות ובגלים בתדירויות גבוהות יחסית. היא מהווה כ-18-22% מזמן השינה שלנו. שנת ה-REM דועכת בהדרגה עם הגיל מינקות ועד בגרות, ומתייצבת מגיל 18 ואילך.
• לעומת ה-REM, שנת ה-non-REM מאופיינת בגלים איטיים יותר והיא מחולקת באופן שרירותי לשלושה שלבים. שלב 1 ו-2 נקראים "שינה קלה" ואילו שלב 3 קרוי "שינה עמוקה", או שנת "הגלים האיטיים" - SWS – Slow Wave Sleep.
שנת הגלים האיטיים היא השינה המרעננת ביותר. היא גם קרויה השינה העמוקה, כיון שבשלב שינה זה נדרשים גירויים חזקים ביותר כדי להקיץ ממנה כגון; רעש, אור או כאב.
קיים קשר ישיר בין זמן שנת הגלים האיטיים לבין מידת הישנוניות שלנו ביום שלמחרת.
במחקרים מבוקרים בהם דוכאה באופן מלאכותי שנת הגלים האיטיים, עלה שמידת הישנוניות היומית עלתה.


שנת הגלים האיטיים מעורבת בתהליך השיקום המוחי וחיונית לתחזוקה ולגיבוש השינה. בשינה זו, באופן כמעט בלעדי, מופרש הורמון הגדילה החשוב לילדים ומבוגרים כאחד. בילדים שלב שינה זה תופס חלק ניכר משנת הלילה. מחקרים מצאו שככל שאנו חווים יותר שינה של גלים איטיים, אנו פחות מתעוררים באמצע הלילה.


במחקר שבחן את השפעת שנת הגלים האיטיים על יכולת הלמידה, הנבדקים עברו אימון במשחק זיכרון לאחר שינה בסיסית ונבחנו לאחר 4 שעות שינה נוספות, כאשר מקבוצה אחת נחסכה שנת הגלים האיטיים. הקבוצה שלא חוותה את שנת הגלים האיטיים לא הראתה כל שיפור במשחק, בעוד שהקבוצה אשר חוותה שנת גלים איטיים, הוכיחה שיפור.


במחקר חדש שהתפרסם לאחרונה, הודגם שאיכות שינה נמוכה, עם רמות נמוכות של שנת גלים איטיים, עשויה להעלות את הסיכון לסוכרת מסוג 2. בניסוי נערך דיכוי מכוון של שנת גלים איטיים, דבר שהוביל לירידה ברגישות לאינסולין ולעליה בסבילות לגלוקוז. המחקר מצא קשר חזק בין זמן השינה לבין מידת הירידה ברגישות לאינסולין. מכאן שיש בו להעיד על כך שמיעוט בשינה עמוקה, כפי שמתרחשת אצל מבוגרים, עשויה להעלות את הסיכון לסוכרת.


ממחקרים אלו ואחרים, אנו יודעים כיום ששלב שנת הגלים האיטיים הולם את התואר "שלב השינה המשקמת". שלב זה הוא בעל תפקיד חשוב באיזון הגוף בהיבטים פיזיולוגים ופסיכולוגים מגוונים, לרבות בקרה מטבולית וזיכרון.


נדודי שינה עלולים מטבעם לקצר משך השלב הזה, ולכן יש לשקול בעת בחירת הטיפול בנדודי שינה גם את השפעתו על משך שנת הגלים האיטיים. מומלץ להעדיף טיפול אשר אינו מקצר או פוגם בשלב החשוב הזה במהלך השינה, אשר חיוני לתפקוד שלנו בזמן הערות.