חלב עיזים - לא רק תרופת סבתא

מסתבר כי חלב העיזים אינו רק תרופת סבתא, אלא יותר ויותר מחקרים מראים כי חלב עיזים תורם תרומה ממשית לשמירה על הבריאות ומניעת מחלות וזיהומים.

אמנם נהוג היה להסתכל עליו בתור תרופת סבתא ותו לו, אך יותר ויותר מחקרים מראים כי חלב עיזים תורם תרומה ממשית לשמירה על הבריאות ומניעת מחלות וזיהומים. 

אנשים רבים נוטים לחשוב כי כאשר מדברים על סגולותיו הבריאותיות של רכיב תזונה כזה או אחר, מדובר בעיקר באמונות טפלות או תרופות סבתא. אך ישנם רכיבי מזון מסוימים, שגם המדע הוכיח את תרומתם לבריאות, אחד מהם הוא חלב עיזים.

בעוד חלב בקר וחלב סויה עומדים במרכזם של ויכוחים בין אסכולות שונות ומנפיקים ממצאים מחקריים שאינם חד משמעים, נראה כי סגולותיו הבריאותיות של חלב עיזים זוכות להסכמה נרחבת בקהילה המדעית.

למשל, במחקר שנערך באוניברסיטת אוסקה ביפן נמצא כי כי ביכולתו של חלב עיזים (מפוסטר) לסייע בהגנה מפני דלקות וזיהומים בגוף. במחקר נבדקו רכיבים הנקראים גנגליאוזידים. רכיבים שומניים אלו, המצויים בסוגי חלב שונים וביניהם בחלב עיזים, ידועים בתרומתם למערכת החיסון על ידי יכולתם המוכחת לנטרל השפעה מזיקה של חיידקים . 

מתברר כי הגנגליאוזידים נקשרים לקולטני רעלנים, המופרשים מחיידקים וכך יכולים לנטרל את פעילותם המזיקה 

במהלך המחקר, נבדקו ריכוזים של גנגליאוזידים בדגימות של חלב עיזים, חלב אם וחלב פרה ונבחנה השפעתם המנטרלת על פעילות הרעלנים של חיידקי ויבריו - כולירה ובוטולינום, העלולים לפגוע במערכת העיכול ומערכת העצבים, פגיעות העשויות להביא לזיהום, הרעלה ובמקרים קשים אף לשיתוק ומוות. 

בניתוח התוצאות נמצא כי חלב עיזים הינו היחיד מבין סוגי החלב שנבדקו, שהצליח לנטרל את חיידק הבוטלינום. בנוסף, חלב עיזים הראה יעילות של 100% בנטרול חיידק הויבריו כולירה, לעומת חלב אם, שגילה יעילות של 93% בלבד.

מסקנת החוקרים הייתה, כי לחלב עיזים תרומה משמעותית ביותר נגד חיידקים מסוכנים בהשוואה לחלב אם וחלב פרה.

בנוסף לתכונותיו כמנטרל חיידקים בעלי פוטנציאל השפעה הרסני על הגוף, חלב עיזים יודע לעזור לגוף להתגונן גם מזיהומים ווירוסים פחות קשים, כמו למשל אפטות בפה. במחקר שנערך על ידי המרכז הרפואי בילינסון, משרד הבריאות ואוניברסיטת תל אביב, נמצא כי חלב עיזים מפוסטר יכול לרפא אפטות בפה.
במחקר הודגרו תאים אנושיים יחד עם הווירוס הגורם לאפטות בפה. את התאים הנגועים שנוצרו, חשפו החוקרים לחלב עיזים . התוצאות היו מדהימות – לא פחות חלב העיזים הרס לא פחות מ–60% מהווירוס. נמצא כי החומר הפעיל בחלב עיזים תוקף את הווירוס באופן שחוסם אותו מלעבור לתאים אחרים.

במקביל התגלה במחקר זה כי חלב עיזים מעודד את מערכת החיסון להגיב. החוקרים חשפו תאי דם לבנים אנושיים לחלב עיזים ונמצא כי חלב עיזים גורם לתאים הלבנים להפריש חומרים המשפיעים על פעולת מערכת החיסון.