לא שומן ינקות: השמנת יתר אצל ילדים

כמו בכל חופש, הילדים מנצלים את ההזדמנות במהלך הבילויים בחוץ לצרוך מזונות מעובדים ומלאי סוכר, שעלולים להביא להשמנת יתר ולסכנה בריאותית לילד. כהורים, עליכם לנקוט בפעילות מניעה ולשמור על משקל הילד

אם פעם ילד שמנמן נחשב בריא, היום המודעות לעודף משקל ולהשפעה שלו על הבריאות, מדליקה נורת אזהרה אצל ההורים. השמנת יתר קיימת בכלל האוכלוסייה ברחבי העולם וגם בישראל, אבל בשנים האחרונות חלה עלייה קבועה ומדאיגה במספר הילדים המוגדרים כשמנים בעולם וגם כאן.

השמנת יתר אצל ילדים היא תופעה חדשה, ואם הילד סובל בגיל צעיר מעודף משקל, עלול להיות לו עתיד כמבוגר שמן. לכן, אם ילדיכם נוטה להשמנה או סובל מעודף משקל, מומלץ מאוד להתחיל ולטפל בתופעה כמה שיותר מהר.

התמודדות עם השמנת יתר בילדים

על פי נתונים אחרונים הנוגעים להשמנת יתר אצל ילדים, בישראל קיימת שכיחות של 15%-20% בעודף משקל בילדים בגלאי 6-18 והמספרים רק עולים.

הסיבות נעוצות בין היתר באורח החיים המהיר והעמוס בו שולט האוכל המהיר, הזול והמזיק. גם עולם הפרסום תורם את חלקו לעידוד ההשמנה באופן עקיף עם שלל מסרים המכוונים במיוחד לילדים, שמטרתם למכור עוד חטיף או ממתק.

גם בבית הספר ילדים נחשפים למשקאות מוגזים וממותקים עשירים בסוכרים, ממתקים וגלידות למיניהן, חטיפים ועוד.

לכל אלו השפעה מכריעה על השמנת יתר אצל ילדים ועל בריאותם. אם ילד כיום חשוף מגיל ינקות לכמויות הסוכרים והמזונות המעובדים בחוץ, אם לא יינקט צעד תזונתי משמעותי, כמעט ואין לו סיכוי להימנע מהשמנה וממה שכרוך בה. לכן הרבה יותר תלוי בהורים ובחינוך בבית מבעבר.

חשוב לזכור שדיאטה אינה הפתרון. המצב דורש שינוי כללי באורח החיים ולא רק של הילד – אלא של כל המשפחה, מאחר שהבית הוא הסביבה הקובעת.

עשה ואל תעשה

* הימנעו מהכנסת מזונות שמנים, מעובדים ומלאי סוכר הביתה.

* מלאו את המקרר בירקות, פירות, מוצרי חלב ואכול טרי

* העדיפו פחמימות מורכבות וסוכרים מורכבים

* הציעו לילד חלופות לממתקים בצורת חטיפי אנרגיה, פירות, פירות יבשים במינון וחטיפים בריאים

* מלאו את שנות הפנאי המשפחתיות בפעילות גופנית מהנה יחד עם הילדים. טיול בפארק, משחק כדור, או שחיה בים ובבריכה יפעילו את הילד והפכו את הבילוי לחוויה משפחתית מגבשת ובריאה.


יכול להיות שהשינוי ייקח זמן וזה טבעו של תהליך. צריך לקחת בחשבון את הקשיים בדרך ולהיות מוכנים למריבות עם הילדים ולייסורי מצפון. כל אלה שווים את ההבטחה שהילד שלכם יהיה בריא וללא עודף משקל וגם לא יכנס לסטטיסטיקות של השמנת יתר בילדים בישראל.

זכרו: הענקת בסיס נכון לאורח חיים בריא לילד היא הדרך היעילה והטובה יותר להתמודדות עם השמנה אצל ילדים.