שאלות ותשובות

מהות השירות

מהו מוקד הבריאות האקטיבי של מאוחדת?

מוקד מהפכני וראשון מסוגו בארץ, שמטרתו להוביל את לקוחות מאוחדת לשמירה על אורח חיים בריא. אנו מרימים את הדגל ולוקחים אחריות אמיתית על בריאותכם על ידי בנייה של תכנית בריאות מקיפה המותאמת באופן אישי לצרכים וההעדפות שלכם מיטב אנשי המקצוע מתחומי הכושר והתזונה עומדים לרשותכם לבניית תכנית בריאות, כולל ליווי צמוד, מעקב, ביקורת ותמיכה בדרך לחיים בריאים יותר.

איך מקבלים את השירות ?

לקוחות מאוחדת אשר יתקשרו למוקד או ייכנסו לאתר זה, ממלאים שאלון אורח חיים, שעל פי ניתוח תשובותיו, אנשי המקצוע שלנו ירכיבו להם תכנית בריאות אישית ומקיפה הכוללת ליווי ומעקב במגוון אמצעים.

איך נרשמים לשירות?

לרשותכם מוקד בריאות טלפוני במספר- 3833*, וכן באתר זה.
לאחר יצירת קשר עמנו באמצעות המוקד או אתר האינטרנט, יש למלא שאלון אורח חיים. לאחר ניתוח מקצועי של השאלון אנשי המקצוע שלנו ירכיבו עבורכם תכנית בריאות אישית ומקיפה בליווי צמוד.
תזונאי מוסמך מהמוקד שלנו ייצור עמכם קשר על מנת לעבור אתכם על התוכנית שהותאמה לכם ולתת הכוונות והסברים נוספים. התוכנית תימסר לכם באמצעות המייל/הפקס ותמתין לכם גם באזור האישי באתר האינטרנט - הסבר איך מקבלים שם משתמש וסיסמא, האם צריך להירשם לבד... קצת פרטים על זה.

מה כולל השירות של מוקד הבריאות האקטיבי ?

לקוח שיפנה למוקד וימלא שאלון בריאות , יקבל בין היתר :
1. תכנית אורח חיים בריא הכוללת את תחומי התזונה, הפעילות הגופנית והרפואה המונעת בהתאמה אישית.
2. שיחת הסבר לתכנית על ידי אנשי המקצוע.
3. 13 שיחות מעקב ואימון בריאות אישי באמצעות הטלפון, לאורך כל השנה על ידי אנשי מקצוע.
4. גישה לאתר האינטרנט הייעודי של המוקד ועמוד אישי לניהול התכנית.
5. קבלת מידע חשוב בהודעות טקסט, ניוזלטר תקופתי ובטלפון במידת הצורך.
האם ניתן לקבל תכנית הכוללת רק תחום אחד (תזונה/פעילות גופנית/בדיקות מונעות) ולא תכנית מקיפה?
במהלך השיחה עם הצוות המקצועי של המוקד, תותאם לך תכנית על פי הצרכים והרצונות שלך, כך שבמידה ואינך מעוניין בתכנית מלאה אלא חלקית, איש המקצוע ייתן המלצות רק לתחום הנדרש.

האם אפשר להתחיל לפעול לפי התכנית שנבנית על ידי אנשי המקצוע ללא צורך בבדיקה/אישור רופא?

כן. למעט מקרים ספציפיים בהם הצוות המקצועי של המוקד יפנה לקבל אישור.
אילו אנשי מקצוע בונים את התכנית במוקד הבריאות האקטיבי ?
תכנית הבריאות האישית נבנית על ידי דיאטניות קליניות מוסמכות ומורים לחינוך גופני והכל בפיקוח רופא.

מי זכאי לשירות?

בשלב זה, כל לקוחות מאוחדת.

האם השירות כרוך בתשלום?

השירות ללקוחות מאוחדת הינו ללא תשלום בשנה הראשונה.

למי התכנית מתאימה?
התכנית מתאימה לכל לקוחות מאוחדת למעט מקרים חריגים שיטופלו במסגרת מאוחדת.

במידה ואינני לקוח מאוחדת, אך מעוניין שיבנו לי תכנית במוקד הבריאות האקטיבי האם ניתן לעשות זאת?

התכנית מיועדת ללקוחות מאוחדת בלבד. מי שאינו לקוח מאוחדת מוזמן להצטרף לקופת חולים מאוחדת, וליהנות ממגוון שירותים הכוללים גם את שירותי המוקד.

נושאים טכניים

מהן שעות פעילות המוקד?
המוקד הטלפוני יהיה פעיל בימים א- ה', בין השעות 8:00-22:00, אך ניתן יהיה להשאיר הודעות לאורך כל היום.

איך יוצרים קשר עם המוקד?

ניתן ליצור קשר עם המוקד בטלפון 3383*, דרך אתר האינטרנט קופת חולים מאוחדת או באתר האינטרנט הייעודי של התכנית www.meuactive.co.il

כיצד נכנסים לאתר הייעודי של מוקד הבריאות האקטיבי ?
הכניסה לאתר מוקד הבריאות האקטיבי נעשית בשתי דרכים: או דרך אתר מאוחדת (בכתובת www.meuhedet.co.il)) ומקליקים על ההפניה בעמוד הבית, או בכתובת אתר האינטרנט הייעודי של התכנית בכתובת www.meuactive.co.il

מהו האזור האישי באתר האינטרנט הייעודי של המוקד?

באזור האישי תוכלו למצוא בין היתר את "ציון הבריאות" שלכם, תצוגה של גורמי הסיכון שלכם, תכנית הבריאות שלכם ואפשרות לעדכן את הנתונים האישיים במידת הצורך ולאור ההתקדמות בתכנית.

מהו "ציון הבריאות"?

מדובר במדד הנותן הערכה למצבכם הגופני על סמך הנתונים שהזנתם ושאלון אורח החיים. המדד לוקח בחשבון את הרגלי החיים שלכם, ואת גורמי הסיכון הרלוונטיים לכם. המדד אינו מחליף בדיקת רופא.

איך נכנסים לאזור האישי?

האזור האישי מחייב מילוי שני שדות – שם משתמש, שהיא למעשה כתובת המייל שלכם וסיסמא שתבחרו במועד ההרשמה. שימו לב כי האזור האישי אינו קשור למאוחדת on line.

האם מאוחדת מתכננת בקרוב פעילויות ושירותים נוספים במסגרת מהפכת הבריאות?

בוודאי! קופת חולים מאוחדת נמצאת בשלבי תכנון מתקדמים של מגוון שירותים נוספים, אשר מטרתם לפעול למען בריאות הלקוחות גם כשהם חולים ופונים אלינו לקבלת טיפול אבל גם כאשר הם בריאים. על כך מבוססת סיסמת הפעילות התקשורתית החדשה: "מאוחדת – להיות בריא ולהישאר בריא".

האם המוקד ימליץ לי לבצע בדיקות, והאם אצטרך להגיע לרופא כדי לקבל הפניה?

המוקד ימליץ לכם לבצע בדיקות שגרתיות, בהתאם לגילכם. לצורך ביצוע הבדיקות, עליכם לקבוע תור עצמאית, להגיע לרופא, להתייעצות ובמידת הצורך לקבל ממנו הפניה לבדיקה.

כיצד פעילות המוקד תתחבר לסדנאות קידום הבריאות?

צוות המוקד ימליץ לכם להצטרף לסדנאות מאוחדת על פי צרכיכם והתכנית שהותאמה לכם.

כיצד יפורסם המוקד האקטיבי?

המוקד והאתר יפורסמו במגוון ערוצים, בין היתר בתשדירי פרסומת בטלוויזיה וברדיו, באינטרנט, בשלטי חוצות ועוד. במקביל יהיה ניתוב במוקד זימון תורים ישירות אל המוקד.

למי ניתן לפנות בשאלות נוספות?

בשאלות נוספות אודות התכנית, ניתן לפנות אל אגף השיווק של קופת חולים מאוחדת באמצעות דוא"ל service@meuactive.co.il או בטלפון 3833*

תזונה נכונה – שאלות ותשובות

1. כמה פירות וירקות מומלץ לאכול ביום?
משרד הבריאות ממליץ על כ- 5 ירקות ופירות ביום. רצוי לגוון בסוגי הירקות ובצבעים מאחר שכל צבע תורם פיגמנטים ונוגדי חמצון שונים המגנים מפני מחלות ומחזקים את הגוף.

2. כמה מים צריך לשתות ביום?
המדד הטוב ביותר לצריכת מים מספקת, הוא השתן. שתן בצבע בהיר מעיד על שתייה מספקת, שתן כהה מעיד על מחסור בנוזלים. ההמלצה היא לצרוך בין 30-35 מ"ל נוזל לכל ק"ג משקל גוף, לכן לדוגמא אדם השוקל 70 ק"ג צריך לשתות בין 2.1 ליטר לבין 2.45 ליטר נוזלים ביום כולל חלב, מרקים ומשקאות אחרים. יש לשים לב שמשקאות המכילים קפאין מייבשים את הגוף.

3. איזה לחם עדיף - מלא/שיפון/דגנים/לבן?
מה שחשוב בבחירת לחמים הוא שהם יכילו מספיק סיבים. ניתן להתבונן בטבלת הערכים התזונתיים באריזת הלחם, ולבדוק אם יש מעל 7 גרם סיבים ב-100 גרם. כך גם אם הלחם מורכב משילוב בין קמח לבן לקמח מלא, ברגע שיש מספיק סיבים בלחם, הם יאטו את ספיגת הסוכר ויתרמו לפעילות המעיים. בנוסף, ככל שהלחם מכיל יותר גרעינים ותוספות כך הוא הופך יותר מזין ומכיל כמות גבוהה יותר של ויטמינים ומינרלים, אך לעיתים גם עשיר יותר בקלוריות.

4. מה קורה כשתהליך הירידה במשקל נעצר?
בכל תהליך הרזייה מאוזן, קיימת ירידה של כחצי ק"ג בשבוע בממוצע. ירידה מהירה יותר במשקל מסכנת אותנו באיבוד שריר רב יותר ובהחזרת המשקל מהר יותר. ירידה איטית והדרגתית שמשלבת מזונות שאנו אוהבים, במסגרתה אנו למדים לאכול ולהפוך את האכילה לדרך חיים, מבטיחה התמדה לאורך זמן וכן שמירה על התוצאות. בכל מקרה, לאחר ירידה של 10% בממוצע, קיים שלב בשם "פלאטו" - בו המשקל נעצר גם אם אנו ממשיכים לאכול בדיוק כמו שאכלנו לפני. בשלב הפלאטו הגוף "מתארגן מחדש" ומכין את עצמו לירידה נוספת במשקל. יחד עם זאת, אין להפחית קלוריות בשלב זה כדי להאיץ את הירידה, אלא דווקא להוסיף קלוריות כדי להעלות את חילוף החומרים ולאפשר לגוף להמשיך עם הירידה. אנשים רבים נשברים בשלב הפלאטו ועולים במשקל אך ברגע שמבינים שהוא חלק מהתהליך ומתרכזים בהטמעת הרגלי האכילה, הירידה במשקל תמשיך.

5. מה זה מבנה אגס או מבנה תפוח? איזה סוג השמנה בריא יותר?
מבנה תפוח הוא מבנה בו ההשמנה מתרכזת באיזור הבטן. השמנה זו נחשבת מסוכנת יותר, מאחר שהשומן התוך בטני אינו שומן רגיל, אלא רקמה אנדוקרינית המפרישה הורמונים וחומרים נוספים הגורמים לתנגודת לאינסולין, מעלים את הסיכון לסכרת ומחלות לב ואת רמת הדלקתיות בגוף.
מבנה אגס הוא מבנה בו ההשמנה מתרכזת באיזור האגן והירכיים. מבנה זה נחשב כנשי יותר והוא גם בריא יותר. השמנה באיזור האגן והירכיים משפרת את היציבה, תורמת ללידה קלה יותר, ומפחיתה סיכון לאוסטאופורוזיס בגיל השלישי.

6. האם אפשר לאכול פירות ללא הגבלה במסגרת דיאטה?
פירות אמנם מכילים הרבה יתרונות תזונתיים ובריאותיים כגון נוזלים, ויטמינים, מינרלים, נוגדי חמצון וסיבים, אך הם גם מכילים כמות גבוהה של סוכר. רבים אינם מודעים לכך שפירות שייכים לקבוצת הפחמימות. בכל פרי בינוני יש בין 3-5 כפיות סוכר ומדובר בסוכר פירות הנקרא פרוקטוז.
לאנשים הסובלים מטריגליצרידים (שומנים בדם) מומלץ להגביל את צריכת הפירות לעד 2 פירות ביום, מאחר שפרוקטוז גורם ליצירה מוגברת של טריגליצרידים בכבד ומעלה את הסיכון ללב וללבלב. לכן, מומלץ לשלב פירות בתזונה, אך במידה (כ- 2-3 ביום), ורצוי לא בבת אחת. לחולי סוכרת ניתן להוסיף לפרי יוגורט או 3 אגוזים וכך השומן או החלבון מעכבים את ספיגת הסוכר ותורמים לאנרגיה לאורך זמן.

7. האם ניתן לשלב מתוקים בדיאטה?
תמיד מומלץ לשלב בדיאטה את כל המזונות האהובים עלינו. ברגע שאנחנו נמנעים ממזון מסוים, כך גדל הסיכון שהפיתוי לאכול אותו יוביל אותנו לצרוך כמויות גדולות ומזיקות משמעותית ממה שהיינו צורכים ללא המניעה המכוונת. ככל שהדיאטה תהיה מהנה ודומה לאיך שהיינו רוצים לאכול, כך יש סיכוי רב יותר שנשמור על התוצאות.

8. האם מותר לאכול במסעדות במהלך דיאטה?
בתהליך הירידה במשקל, יש ללמוד להתמודד עם המצבים השונים כמו אכילה במסעדות, אכילה מבופה, אכילה בחו"ל, בנופשים ובאירועים שונים. ככל שנדע להתמודד עם יותר סיטואציות בחיים ונדע להנות מהאכילה גם במצבים, אלו נוכל להתמיד בדיאטה לאורך זמן.

9. ממה נובעת העייפות?
עייפות יכולה לנבוע מסיבות רבות אולם אחת הסיבות העיקריות לעייפות הינה אנמיה. אנמיה יכולה לנבוע מחסר בברזל או ב- B12. חסרים אלו יכולים להגיע מחסרים בתזונה, בעיקר אצל אנשים הנמנעים מבשר אך גם אצל נשים אשר סובלות מאיבוד רב של דם במחזור. מומלץ לערוך בדיקות דם מקיפות ולברר אם קיימת אנמיה, מאיזה סוג ולטפל בה. סיבה נוספת לעייפות כרונית היא היעדר פעילות גופנית. פעילות גופנית סדירה תורמת לשינה עמוקה יותר ולעירנות גבוהה יותר בשעות היום.

10. מה עושים כשיש כל הזמן חשק למתוק?
חשק למתוק מגיע לעיתים רבות כתוצאה מרעב, כך שהשלב הראשון בשליטה במתוקים הוא לאכול בצורה מסודרת. ברגע שיש ארוחות מאוזנות ומשביעות לאורך, היום החשק למתוק יורד. סיבה נוספת היא רגשות מעורבים בנוגע למאכלים מתוקים - מצד אחד אנחנו רוצים להימנע ומצד שני לא מצליחים להחזיק את עצמנו. מצב זה גורם לנו לא ליהנות מהחטיף המתוק שלקחנו, אלא לחטוף אותו בהיסח הדעת. באופן הזה אנחנו לא באמת מפרגנים לעצמנו ליהנות ממתוקים, מרגישים חוסר סיפוק וחוסר יכולת לעצור. לכן, מומלץ לאכול משהו מתוק לאחר הארוחה, לשבת וליהנות ממנו עד הסוף.

11. מה זה שומן רווי?
שומן רווי הוא שומן שמקורו במזון מן החי – בשר בקר וכבש, עוף ומוצרי חלב. שומן רווי הוא בעייתי מבחינה בריאותית, מאחר שהוא מעלה את רמת הכולסטרול הרע ומוריד את רמת הכולסטרול הטוב, כאשר נצרך בעודף. לכן רצוי להפחית את צריכתו בתפריט ולהגביל מזונות מן החי (פרט לדגים) לכאלו המכילים עד 5% שומן. ברשימת הבשרים הרזים נמצאים נתחים כמו סינטה, פילה, שייטל, כתף, חזה עוף ואיברים נוספים - רק שאלו את הקצב.

12. האם מומלץ להזמין במסעדה רק סלט?
חד משמעית לא. האוכל שלנו צריך להיות משביע ומגוון. ירקות אמנם מכילים ויטמינים ומינרלים, אולם אינם מספקים לגוף כמות מספקת של חלבון ופחמימות כדי לצור שובע אמיתי לטווח ארוך. כשאנו אוכלים סלט גדול אולי נרגיש שבעים באותו הרגע, אולם לאחר פחות משעה הרעב יחזור. עדיף לאכול ארוחה גדולה יותר ומאוזנת שתכיל מנה עיקרית עם תוספת. בנוסף, סלטים רבים במסעדות אינם רזים יותר מאשר ארוחה של קציצות וקוסקוס למשל. בימינו סלטים מכילים שלל תוספות כמו גבינות שמנות, בשרים, פסטות, רטבים עשירים ועוד. לכן, אם אתם רוצים לאכול סלט, תזמינו, אבל לא מתוך מחשבה שהוא משמין פחות ממנה אחרת.

13. האם להמתיק את השתייה החמה בסוכר או סוכרזית?
כפית סוכר מכילה בין 15-20 קלוריות בלבד (פחות מעגבניה) לכן אם שותים פעם-פעמיים ביום כוס קפה או תה, ניתן להוסיף סוכר. עם זאת, לאנשים ששותים כ-10 כוסות שתיה חמה, רצוי להשתמש בתחליף לסוכר. ניתן לשתות תה ללא סוכר או להוסיף סוכרזית, אך יש לבחור בקפידה את סוג הסוכרזית. סוכרזיות רבות מכילות חומרים כימיים שאינם בריאים לגוף, ואף נמצאו מסרטנים. לכן, הסוכרזית היחידה שמומלצת להמתקה היא סוכרזית שאינה נספגת לגוף מסוג "סוכרלוז".

14. האם מומלץ להימנע מגלוטן?
גלוטן הוא בסך הכל החלבון שבגרגר החיטה. לחמים שאינם מכילים גלוטן לרוב מזינים פחות, מרוכזים יותר בקלוריות ודלים מאוד בסיבים. אלא אם אתם רגישים לגלוטן או חולי צליאק, העדיפו לחמים רגילים עם גלוטן, רצוי מחיטה מלאה וכמובן מסוג שטעים לכם.

15. האם מומלץ לאכול הרבה אגוזים וגרעינים?
אגוזים וגרעינים מכילים כמויות גבוהות של ויטמינים, מינרלים, סיבים תזונתיים ושומן בלתי רווי. עם זאת יש לשים לב לכמות הנצרכת. מאחר שאגוזים וגרעינים שייכים לקבוצת השומן, הם מרוכזים מאוד בקלוריות ועלולים להשפיע על המשקל. לכן, שלבו בתפריט כ- 3 אגוזים ביום או 7 שקדים או 2-3 כפות גרעינים לא קלויים ושימו לב לכמויות.

16. האם מי שסובל מרמת כולסטרול גבוהה צריך להימנע לחלוטין מביצים?
ביצים אמנם מכילות כמות גבוהה מאוד של כולסטרול, ואפילו מעל הכמות המומלצת ביום. עם זאת, נמצא כי צריכת עד 4 ביצים בשבוע אינה מעלה את הכולסטרול ואף מומלצת לבריאות הלב. אנשים הסובלים מכולסטרול גבוה לעיתים נמנעים ממזונות המכילים חלבון (כמו ביצים, מוצרי חלב ובשר) ומפתחים בעקבות כך מחסור בחלבון, המוביל לצריכה עודפת של פחמימות ושומן המעלים אף יותר את הכולסטרול. לכן, אכלו מזון מאוזן המכיל חלבון במידה ונסו להגביל את צריכת המזונות מהחי לעד 5% שומן.

17. כיצד רגישים ללקטוז יכולים לקבל כמות מספקת של סידן?
רגישות ללקטוז היא חסר באנזים הלקטאז, האחראי על פירוק הלקטוז ממוצרי החלב. ברגע שהלקטוז לא נספג בגוף, נגרמות תופעות כמו גזים, שלשולים, כאבי בטן ועוויתות בבבטן. כל אחד נולד עם כמות שונה של האנזים ולכן יכול לעכל כמויות שונות של לקטוז. מאחר שמוצרי חלב הם המקור העיקרי לסידן ומאחר שלקטוז וויטמין D מעודדים את ספיגת הסידן לדם ולעצמות, אין להימנע באופן מוחלט ממוצרי חלב ויש להעדיף מוצרי חלב דלי לקטוז. כיום ניתן למצוא מוצרי חלב דלי לקטוז ומזונות מעובדים כמו יוגורט, מכילים פחות לקטוז.
יש להתחיל בהדרגה מכפית קוטג' ובכל יום להעלות את הכמויות, כך ניתן להכיר את הגוף ואת גבולות הלקטוז שהוא מסוגל לעכל. במידה ואין אפשרות לצרוך מוצרי חלב בכלל, יש להעשיר את התזונה בקטניות מונבטות כמו שעועית מסוגים שונים, עדשים, אדממה, פול ובירקות כמו ברוקולי כרובית ושאר משפחת המצליבים, המכילים סידן וכמו כן בטחינה משומשום מלא ובפירות מיובשים.

פעילות גופנית – שאלות ותשובות

1.כמה פעמים בשבוע מומלץ לעשות פעילות גופנית?
התשובה תלויה במה רוצים להשיג. על מנת לשמור על אורח חיים בריא ועל רמת כושר תקינה, משרד הבריאות ממליץ על 150 דקות של פעילות בשבוע, כלומר כ-30 דקות פעילות במשך 5 ימים בשבוע או 50 דקות פעילות 3 פעמים בשבוע. לצורך ירידה במשקל, פעילות גופנית בלבד אינה מספיקה ויש לשלבה עם תזונה מאוזנת.

2.איזו פעילות עדיפה - אירובי או עיצוב?
פעילות אירובית תורמת לשריפת קלוריות ולשיפור סיבולת לב ריאה. פעילות הממוקדת בבניית שריר, כמו עיצוב, תורמת להגברת מסת השריר ובכך תורמת לשריפת קלוריות מוגברת גם בזמן מנוחה. ההמלצה היא לשלב פעילות אירובית ואנאירובית.

3.מה בנוגע ליוגה או פילאטיס?
כל פעילות שמזיזה את הגוף, תורמת לו באיזשהו אופן. גמישות/יציבה/קואורדינציה/הזרמת הדם לאיברים וחיזוק השרירים יכולים להגיע מסוגים שונים של פעילויות. מה שחשוב הוא למצוא את הפעילות שאהובה עלינו על מנת שנתמיד בה לאורך זמן.

4.מה ההשפעה של פעילות גופנית על אוסטואפורוזיס?
פעילות גופנית אירובית, תורמת לחיזוק העצמות, אך גם בניית שריר מאלצת את העצם להתחזק ולהבנות בהתאמה ובכך אנו מחזקים את העצמות ומונעים שברים, זאת בהנחה שאנו ישנים מספיק.

5.כיצד פעילות גופנית משפיע על בריאות הלב?
מחקרים מראים כי פעילות גופנית מורידה את רמת הכולסטרול מסוג LDL - הכולסטרול "הרע", ומעלה את שיעור הכולסטרול מסוג HDL - הכולסטרול "הטוב". בנוסף נראה כי להליכה יומית של 30 דקות בלבד, קיימת השפעה רבה על הורדת לחץ דם. לכן, אנשים פעילים תורמים לאיזון השומנים בדם ולחץ הדם ובכך מגנים על הלב.

6.כיצד פעילות גופנית משפיעה על ערכי הסוכר?
בעת פעילות גופנית, השריר צורך סוכר לאנרגיה ללא תלות בהורמון האינסולין. לכן, אנשים בעלי נטייה לרמות סוכר גבוהות או עודף משקל, אשר סובלים מתנגודת לאינסולין, יכולים להוריד את רמות הסוכר בדם משמעותית באמצעות שמירה על אורח חיים פעיל. בנוסף נראה כי צריכת הסוכר המקסימלית בעת הרמת משקולות מתרחשת כאשר אנו סובלים מצביטה קלה בשריר.

7.ממה נובעת ההרגשה טובה בסוף פעילות גופנית?
פעילות גופנית גורמת להפרשת אנדורפינים – חומרים כימיים אשר מופרשים מהמוח אל זרם הדם ופועלים כמשככי כאבים, מפיגי מתח וחרדה ומעלים את מצב הרוח. נראה שרמתם עולה במיוחד לאחר חצי שעה של פעילות גופנית רציפה. בנוסף נראה כי לאורך זמן, תגובת הגוף לאנדורפינים עולה ולכן אנו מרגישים טוב יותר ויותר לאחר פעילות גופנית, דבר שיכול להסביר את תופעת ההתמכרות לפעילות גופנית.

8.האם צריך לאכול לפני פעילות גופנית?
רצוי בהחלט לאכול לפני פעילות גופנית. בעת הפעילות, השרירים צריכים סוכר לאנרגיה וגם המוח. אכילת חלבון ופחמימה כשעה–שעתיים לפני הפעילות, תועיל לפעילות השריר ותדחה עייפות וחולשה בעת הפעילות. לחילופין, ניתן לאכול סוכר פשוט כמו בננה/2 תמרים/פרוסה עם ריבה כרבע שעה לפני האימון.

9.מה מומלץ לאכול אחרי פעילות גופנית?
מחשבה רווחת ומוטעית היא כי לאחר פעילות צריך רק חלבון. לאחר פעילות גופנית הגוף צריך להחזיר לעצמו את האנרגיה על ידי צריכה של פחמימות. בנוסף, הפחמימות מעלות את האינסולין ומביאות את הגוף ממצב של פירוק למצב של בניית שריר. יחד עם זאת, החלבונים הכרחיים גם, מאחר שהם משמשים כאבני בניין לבניית השריר. ארוחה המכילה חלבון או פחמימה בלבד, תשמש למילוי מאגרי האנרגיה, במקום לבניית שריר. לכן חשוב השילוב. בנוסף רצוי לנצל את 40 הדקות שלאחר הפעילות, בהן קיימת זרימת דם מוגברת לאיזור השריר ולאכול בפרק זמן זה לשיפור התוצאות.

10.מדוע מרגישים פחות רעבים לאחר פעילות?
לאחר פעילות גופנית יש הפרשה של הורמונים קטבוליים אשר מדכאים רעב. עם זאת, רצוי לאכול לאחר הפעילות. האכילה תפסיק את הקטבוליזם (הפירוק) ותאפשר התחלה של בניית שריר ביתר.

11.כמה מים צריך לשתות לשעת פעילות?
מאחר שהשריר עשוי מ- 80% מים, גם התייבשות עלולה לעכב את בניית השריר וחיזוק הגוף. לכן, מומלץ לשתות כ-30 מ"ל מים לכל ק"ג משקל גוף + 4 כוסות מים לכל שעת פעילות.

12.מה הדופק המומלץ לשריפת שומן?
דופק מומלץ מחשבים לפי הנוסחא הבאה: גיל המתאמן - 200 זהו הדופק המקסימלי, כאשר לשריפת שומן מומלץ לעבוד בין 60%-70% מהדופק המקסימלי.

13.כיצד פעילות גופנית משפיעה על פעילות המעיים?
עצירות נגרמת כתוצאה ממעבר איטי של צואה דרך המעי הגס, שם נספגים הנוזלים. פעילות גופנית גורמת להזרמת דם לכיוון המעיים, מאיצה את התכווצויות המעי ובכך מזרזת את מעבר הצואה ומונעת עצירויות.

14.כיצד פעילות גופנית משפיעה על איכות השינה?
ידוע כי פעילות גופנית תורמת לשינה טובה יותר, אך במחקרים אחרונים נמצא כי גם לסוג הפעילות יש השפעה על טיב השינה. נמצא כי פעילות אירובית תורמת באופן משמעותי יותר להרדמות ולשינה רציפה, לעומת פעילות הממוקדת בבניית שריר. ההסבר לכך הוא שפעילות גופנית מפחיתה חרדה ולחץ, אשר מהווים גורם עיקרי לבעיות שינה וקשיי הרדמות.